בלוג

איך מעצבים אתר לדסקטופ, ומה לוקחים ממנו למובייל ?

מחקרים מצביעים על כך שהגלישה וההתעניינות במוצרים נעשית באמצעות המובייל אך פעולת הרכישה לרוב מתבצעת במחשב הנייח

השאלה המאוד פופלרית היום היא מה קודם למה ?

האם הגישה הדוגלת ב- Mobile First היא המובילה ונותנת את הטון מאחר והיום השימוש הנרחב בטלפונים ניידים והעובדה היא שרוב הפעולות נעשות דרכם, למעשה מגדירה את הבחירה בעיצוב למובייל ומכניסה את כל התנועה השיווקית, הפרסומית והעיצובית לאותו מכשיר ידני, קיימת גישה נוספת האומרת כי רצוי לעצב אתר עבור דסקטופ, מותאם למסך מחשב נייח או נייד ואותו להתאים למובייל.

ידוע כי רוב השימוש האינטרנטי נעשה דרך הטלפון הסלולרי, אם זו גלישה באינטרנט, באפליקציה או בשרותי שיחות. הטלפון הנייד או המובייל, נגיש, נוח והוא כבר חלק כמעט בלתי נפרד מחיינו. כאשר ניגש לעיצוב אתר בהתאמה או ללא התאמה למובייל, עולות שאלות רבות, חלק מהשאלות מתייחסות לתחום השיווק, חלק לתחום הפרסום, חלקן שאלות ותהיות טכניות, שאלות תקציביות וכמובן שאלות עיצוביות.

השאלה הראשונה מתייחסת לגישה עצמה, האם העיצוב למובייל הוא הראשון בסדר העדיפויות והוא זה שיכתיב למעשה את אופי העיצוב ורק אחריו יגיע העיצוב לדסקטופ ?

או האם שני העיצובים אמורים להיות שונים לחלוטין, התייחסות אופיינית למובייל ובנפרד לחלוטין לדסקטופ ?

או אולי העיצוב הוא עיצוב אתר לדסקטופ בהתאמה רספונסיבית לטאבלט ולכל מסך אחר כולל מובייל ?

וכמו בכל שיחה טובה גם כאן הגענו לשלב התשובה האולטימטיבית: תלוי.

תלוי מה הצרכים שלך, מה המטרות והיעדים שלך, תלוי מי המשתמשים והלקוחות, תלוי מה המוצר עצמו, תלוי גם בתקציב, לכן חשוב להכיר את המונחים והמשמעויות שלהם:

Mobile Design

עיצוב מיוחד למובייל הוא עיצוב המדבר בשפה המוכרת לנו הנמצאת בכף ידינו ונמצאת בשימוש קבוע ויומיומי, עיצוב למובייל לוקח בחשבון את זמני התגובה, מהירות העין, והרגלי הגלישה בנייד של הלקוחות שלנו, אם  הלקוחות בגילאי עשרה או לקוחות מבוגרים, דבר המשפיע על אופי השימוש באתר ועיצובו. עיצוב מותאם מיושם במובייל באותו האופן שמיושם בעיצוב לדסקטופ.

עיצוב מותאם באופן זה נקרא –  UX  ו- UI – המשך קריאת הסבר מפורט כאן.

Mobile First

מושג זה מתיחס לגישה האומרת שהעיצוב הדיגיטלי עבור מובייל הוא העיצוב הבלעדי והמוביל כל השיקולים הבחירות וההחלטות בנוגע לעיצוב ולבניית האתר יהיו מושפעות מהסתכלות בלעדית על משתמשי המובייל. כל שאר השיקולים בנוגע לאופן השימוש באתר ישארו בצד ולא ילקחו בחשבון. עיצוב בלעדי למובייל מצריך חשיבה מאוד ממוקדת הלוקחת בחשבון את אופן השימוש המהיר ואולי גם האימפולסיבי שהוא מכתיב. העיצוב צריך להיות מותאם לגודל המסך של המכשיר ולהכיל את כל המידע החיוני יחד עם הנעה לפעולה, אם זה המשך גלישה, מילוי טפסים, או רכישות. יחד עם זאת מחקרים מצביעים על כך שהגלישה וההתעניינות במוצרים נעשית באמצעות המובייל אך פעולת הרכישה לרוב מתבצעת במחשב הנייח או הנייד.

במידה ותעלה כוונה להמשיך לעיצוב דסקטופ, מומלץ לבדוק שוב את העיצוב ולגשת עם חשיבה חדשה ורעננה או לעצב המשך הנשען על העיצוב של המובייל.

Adaptive Design

עיצוב מותאם הוא עיצוב המתאים את עצמו לרזולוצית המסך על פי השימוש במכשירים השונים. מאחר והיום כמות סוגי המכשירים והיצרנים גדל והולך מכאן שאיפיוני הרזולוציות מאוד מגוונים שונים ומשתנים כל הזמן, לכן נגדיר, מבחינה טכנית, כשלוש או ארבע נקודות מעבר המאפשרות פשרה בין כל המסכים, מה שחוסך גם זמן עבודה ועדיין לא פוגע באיכות העיצוב והבניה של האתר.

Responsive Design

עיצוב רספונסיבי הוא עיצוב מותאם, או יותר מדויק להגיד שזה עיצוב המגיב בצורה מותאמת למסך שבו הוא נפתח. החשיבה ותהליך העיצוב הרספונסיבי כיום נעשת באופן אינטגרלי יחד עם עיצוב האתר וכהמשך מובנה לכל תהליך האפיון והבניה. אמנם, תהליך זה דורש תשומת לב מיוחדת השקעה של זמן וחשיבה יצירתית, על מנת לתת מענה נכון ומדויק שיתקבל בצורה אופטימלית במסכים ניידים בדיוק כמו בדסקטופ, יחד עם זאת, זה חלק שנלקח בחשבון בתוך תהליך העיצוב והבניה ולא כתוספת או בנפרד ממנו.

 

אחרי שלמדנו את המונחים והבנו את ההבדלים ביניהם, אפשר להגיע למסקנה שחשוב מאוד להכיר היטב את העסק שלך, להבין את הצרכים שלו, להגדיר מטרות ולדעת מי הלקוחות שלך וכל זאת עוד לפני שניגש לעיצוב ובניית האתר. הבנת ההבדל בגלישה בין הנייד לגלישה במחשב הנייח יכולה לשנות באופן מהותי את הגישה ואת העיצוב של האתר, וכשיש לנו את כל המידע יחד עם פתיחות מחשבה, יצירתיות ותקשורת טובה, נוכל לדייק את העיצוב ואת בניית האתר, ובסופו של יום ליצור את האתר המושלם עבורך.

פסססט...

לתשומת ליבך:
אצלינו השרות האישי הוא מעל הכל.
יחד נתקשר, נקשיב, נחשוב חשיבה רעננה, נמצא פתרונות 'מחוץ לקופסא' מבחינה עיצובית, מבנית ויישומית.

חשוב לנו לתת לך מענה מקצועי
מותאם ואיכותי, התומך בעסק שלך
ונותן לו ערך מוסף.

היצירתיות והמקצועיות שלנו יחד עם הניסיון הרב שאנו מעמידות לרשותך,
הן אבני היסוד לשביעות רצונך, ולפתיחת אפשרויות להמשך התפתחות וצמיחה עסקית.

האיכות שלנו = הרווח שלך
כדאי לשוחח איתנו עוד היום

f8d14e