עיצוב בהגדרה מילונית:  ‘מתן צורה לדברים

עיצוב זו שפה חזותית המעבירה מסרים ויזואליים על מנת ליצור התייחסויות ותגובות מסויימות ואף מכוונת לשנויים תפיסתיים ותודעתיים מבחינה חברתית, תרבותית, פוליטית, תקשורתית, מסחרית וציבורית.

התפתחות עולם המדע והטכנולוגיה משפיעה גם היא רבות על תהליך העיצוב והתמורות החלות בו בהתאם לשינויים ולאבולוציית העולם, וכמובן שעולם האמנות ושפת היצירה מהווים את אחד ממקורות ההשראה העיקריים על עולם העיצוב.

את המושג “עיצוב” ניתן להבין במשמעותו הבסיסית המתייחסת במובן הרחב ל”מתן צורה לדבר – על ידי אדם”, מהגדרה כוללת זו משתמעים תהליכי תכנון וביצוע, “גם תהליך גם תוצר” (Process & Product).

עם זאת, המושג “עיצוב” רכש את מובנו הייחודי כמקצוע וכתחום לימוד בהקשר של העולם המודרני.
שהתפתח בעקבות המהפכה התעשייתית, אשר התחוללה החל ממחצית המאה השמונה-עשרה באנגליה ומשם התפשטה למערב אירופה ולאמריקה הצפונית. משמעות המושג עיצוב – DESIGN – בהקשר זה מתחברת בעיקרה לתכנון מוצרי התעשייה הממוכנת בייצור המוני לצריכה המונית במסגרת של כלכלת שוק מודרנית.
המהפכה התעשייתית והמהפכה הפוסט – תעשייתית, מהפכת המחשוב והרובוטיקה שהתחוללה החל משנות השמונים של המאה העשרים באמצעי הייצור ותהליכיו, נעוצות בהתפתחויות טכנולוגיות מרחיקות לכת. השלכותיהן של מהפכות אלה על התפתחות התרבות החומרית הצרכנית, על אורח החיים ועל דרך המחשבה, וכמובן על “רוח התקופה” במהלך המאה העשרים, הן שהגדירו ומגדירות בכל פעם מחדש את צורכי העיצוב, מהותו ותהליכיו בעקבות השכלול בתהליכי הייצור ההמוני הלך וגדל במהלך המאה העשרים והעשרים ואחת, מספר המוצרים הנצרכים ואופן הצרכנות, ייצורם התעשייתי והצורך לשווקם בקנה מידה המוני הכתיבו את תהליכי תכנונם ועיצובם של המוצרים והגדירו את מקצוע העיצוב כתחום בפני עצמו.

שפת העיצוב ממלאה תפקיד חשוב בעיצוב הסביבה בה אנו חיים, אם במודע ואם שלא במודע, כל הסביבה שלנו כולה מעוצבת, כל דבר הנמצא סביבנו עבר בשלב זה או אחר תחת יד מעצבת וחשיבה עיצובית שתרגמה את המחשבה המקצועית למוצר סופי מעוצב.

העיצוב נוגע במכלול תחומי החיים, אם בסביבה הביתית, האביזרים השימושיים והאורנמנטים בבית, ברכבים, בכלי התחבורה, במקומות העבודה והבילוי, בתעשייה, בכלכלה ובכל התחומים הנוגעים לאיכות חיינו.

שפת העיצוב היא שפה המפעילה את האינטליגנציה ומשולבת רגשות וחוויות המשפיעות ומכתיבות את הבחירות האישיות שלנו לטובת הסביבה הקרובה לנו, אם באופן מקצועי מתוך הבנה, ידע ותחומי השכלה, כמו בתחומי העיצוב הגרפי, עיצוב אדריכלי, עיצוב אופנה וטקסטיל, עיצוב תעשייתי ועוד, ואם במקומות של בחירה אישית עבור חיי היום יום המושפעת מאופנה, מצב רוח, דעות ורגשות אינדיבידואליים המושפעים פחות או יותר מהסביבה הקרובה.

שפת העיצוב היא שפה בן תחומית, המשלבת את עקרונות המדע, הרוח, התרבות והטכנולוגיה ומיצרית תקשורת היכולה לנתח, לבחון, ולפתור קושיות ושאלות באופן יצירתי פונקציונלי ואסתטי, והמביא בחשבון שיקולים גם מעולם הנדסת האנוש, האקולוגיה והרוח.

שפת העיצוב נולדה מתוך צורך בתקשורת פונקציונאלית שתחילתו ברעיון וסופו במוצר המוגמר.

שפת העיצוב משרתת נאמנה את תהליך העיצוב, ככל שנכיר את השפה ונחקור אותה כך נוכל לדייק את התהליך, נוכל להתפתח ולהגיע לעיצוב הנכון המשרת אותנו באופן המדויק ביותר.

שפת העיצוב נמצאת ומוצגת בעולם הפרסום שסביבנו על אריזות מוצרים, כרזות, סמלים, פרסומות, פוסטים, סרטים, אתרי אינטרנט וכל מרחב ציבורי שהוא. העין קולטת צבעים, צורות ותנועה והתודעה מושפעת ממה שהעין רואה.

שפת העיצוב החזותי מורכבת ממספר אלמנטים בסיסיים:

קומפוזיציה

סידור אלמנטים במרחב נתון

הפירוש המילולי לקומפוזיציה הוא – העמדה מכונסת-com-position 

קומפוזיציה באה לידי ביטוי בכל תחומי האמנות החזותית, מחול, מוסיקה, אמנות ודיגיטל והיא ביטוי דומיננטי של יחסיות בין התחום והאזור הנתון לבין האובייקטים השונים המוצגים בו. מטרת הקומפוזיציה היא ליצור מרחב אסטטי המשדר נוחות ומזמין פנימה יחד עם מיקוד עין הצופה לנושא או למסר מסויים.

המשך…

צורה

שלושת צורות היסוד הגאומטריות הן: עיגול, ריבוע ומשולש שלמעשה כל הצורות הקיימות בעולם שלנו מבוססות על שלושת צורות יסוד אלה.

צבע

שלושת צבעי היסוד היוצרים את כל הצבעים המוכרים לנו הם: אדום, כחול, וצהוב, כל שאר הצבעים הם למעשה גוונים, ערבובים ותת צבעים שבסיסם בצבעי היסוד. העין האנושית מוגבלת לקשת צבעים מסויימת, מחקרים מצביעים על כך שקיימים צבעים נוספים שהעין האנושית לא מסוגלת לקלוט. הצבע הלבן הוא צבע בסיסי שממנו נובעים כל צבעי הקשת כמו בטיפת מים הנשבר על קרן אור, והצבע השחור הוא צבע הבולע לתוכו את כל הצבעים ולמעשה כשנערבב את כל הצבעים יחד ביחס שווה, נקבל צבע שחור. חשוב לזכור כי צבע לדפוס מבוסס על פיגמנט ונקרא: CMYK – Cyan Magenta Yellow BlaK והוא שונה במהותו מצבע למסך המבוסס על אור: RGBRed Green Blue.

כתם

מוגדר כצורה אמורפית שלה יש יחוד היכול להתאים לחלקים מאוד מוגדרים בשפת העיצוב, הכתם מדבר בשפה רכה וחופשית יותר מהצורות הגאומטריות ולכן גם משדר מסר שונה מהן ולפעמים משלים, תלוי במסר הרצוי.

קו

כידוע, קו הוא רצף של נקודות ובין שתי נקודות עובר קו ישר אחד. לקו יש סוגים ואפיונים רבים המושפעים בעיקר מהטכניקה שבה הא נעשה, אם בעיפרון, מכחול, עט או במחשב וביעוד שלו. הקו מעניק אופי ויחוד לצורה אותה הוא מגדיר, קו הוא מסר מינימליסטי או עיקרי ודומיננטי, היכול להיות מאוד משמעותי גם בהעדרו. כלומר: יש פעמים בהם העיצוב מוביל את העין להשלים את הקו הבלתי נראה ואז יש לפעולה זו משמעות מבחינת השפה העיצובית, כמו למשל בדוגמא שלפנינו:

טיפוגרפיה

קומפוזיצית אותיות, המילה בתהליך העיצובי משמשת ככלי להעברת מסרים בפרושה ובהבעה שלה וכן בצורה ובאופן בו היא מוצגת, תורת הטיפוגרפיה מושפעת מתרבות, שפה פולקלור וכמובן מסוג הפונט המותאם למסר ולסידור האלמנטים במרחב הנתון.

לסיכום:

שפת העיצוב היא שפה מוכרת ומתפתחת הנלמדת תוך כדי תהליך המדייק את המסרים על פי הטכנולוגיה הקיימת לטובת תוצרים רצויים ותקשורת שאינה בהכרח מילולית.