מילון מונחים

שפה היא תקשורת, תקשורת יוצרת קרבה, בהירות והבנה. על מנת שנדבר באותה השפה ונרגיש בנוח, חשוב להכיר את המונחים המקצועיים.

עיצוב בכלל ועיצוב אתרים בפרט הינו תחום השואף להעברת מסרים באופן אסתטי וברור, תוך שימוש בטכנולוגיה מעודכנת וחיבור בין המסר, הרגש והמחשבה לבין הפרקטיות ואופן השימוש היום יומי בשפת העיצוב עצמה באמצעות המוצרים המעוצבים, בין אם הם מוצרים פיזיים או מוצרים דיגטליים..

עיצוב רספונסיבי לוקח בחשבון את הדינמיקה הנדרשת עבור עיצוב אתרים ובניית אתרים. עיצוב רספונסיבי מאפשר לעיצוב האתרים התאמות לגדלים משתנים וסוגי מסכים שונים ולכל מוצר Web קיים, ישנם מספר עקרונות שחשוב להבין ולהתייחס אליהם בזמן העיצוב הרספונסיבי, ובעיקר דרושה מקצוענות לשם כך והרבה ניסיון בעיצוב ובניית אתרים.

מיתוג הוא מונח מתחום השיווק, שבא לתחום ולאפיין גוף ציבורי או פרטי, חברות, ארגונים, מוצרים, או כל דבר המרכז בתוכו רעיון, תחושה, רגש, עמדה או מסר לציבור הרחב. מיתוג מוצר יוצר אופי מיוחד לאותו מוצר הנגזר מפרמטרים המגיעים מקהל היעד בשילוב עם הצרכים של אותו מוצר, חברה או גוף מסחרי או פרטי. ככל שהמיתוג מדוייק ומיצג באופן הוליסטי את המוצר והמסר הרצוי כך הוא יטמע באקלים השיווקי ויקדם את האינטרסים עבורם הוא נוצר. מיתוג איכותי הוא נכס ובסיס למערך שיווקי יעיל ומניב.

מסמך אפיון אתר אחראי על תיאום ציפיות בינך לבינינו, אפיון אתר מתייחס בעיקר לנראות האתר, היררכיית התוכן שלו ופירוט פונקציות מורכבות. לאחר שמסמך אפיון אתר ממומש, נוכל להתבסס עליו על מנת לתת הצעה לעיצוב אתר ובניית אתר התואם את המטרות היעדים והתקציב שלך. 

UX  בעברית המשמעות היא חוויית משתמש, ה UX זו גישה הבודקת ומתיחסת לפרמטרים של אופן השימוש האנושי והמסלול התחושתי של הצופה באתר תוך דגש על שביעות רצון ונוחות כך שהשימוש יהיה נוח לגלישה באופן פרקטי וטבעי עם מענה רחב לרגשות ותחושות העולות תוך כדי הגלישה כך שתהיה באתר אוירה של מוכרות ונינוחות.

UI הוא חלק בתהליך התיכנות של בניית אתרים והוא קשור לעיצוב הנראה לעין אשר מוצג בזמן ביצוע פעולה כלשהי באתר. ככל שהממשק איכותי יותר כך חווית השימוש באתר נוחה יותר והשהייה בו מתארכת. חלק זה תלוי בכישרון וביכולות של מי שמתכנת את האתר ודרך הבנת הרעיון והחזון העומדים מאוחרי כל החלטה ובחירה עיצובית ושימושית.

עיצוב אתר הנשען על עיצוב למובייל מוכתב על ידי המגבלות של המכשיר, ההגבלות הן של גודל, צורה, וצבע וכמובן הרגלי שימוש, יחד עם זאת קיימים יתרונות לעיצוב ראשון במובייל, היתרונות הם בנגישות, בנוחות התפעול ובמידיות המידע הנמצא בכף היד ויכול בכל רגע נתון לתת ומענה, ואף לחבר לשיחה ישירה ללא עיכובים.

אלמנטור הוא תוסף לוורדפרס, באמצעותו תהליך של עיצוב אתרים בניית אתרים ודפי נחיתה נוצר באמצעות כלים דיגיטלים עדכניים ונוחים לשימוש, ומאפשרים לעצב ולבנות אתרים במהירות יחסית ולראות את התוצאות באופן מיידי. את התוסף פיתחו שני ישראלים והוא מאפשר אין ספור יתרונות לבניה ועיצוב אתרים באינטרנט. מאוד קל ופשוט להשתמש בפלגאין זה, הוא מתממשק בקלות עם תוספים אחרים ואין צורך בהכשרה מיוחדת על מנת לעבוד איתו, הוא נגיש וידידותי והתוצאות נראות מיד.

עיצוב רספונסיבי הוא עיצוב המתאים את עצמו באופן אוטומטי לכל מסך שבוא האתר נפתח. כאשר נעצב ונבנה אתר חשוב לקחת בחשבון את העובדה שכל עיצוב חייב להתאים לכל מסך, או לפחות לרוב המסכים. זה חלק שחייב להיות חלק אינטגרלי בכל עיצוב אתר חדש, ובמקרה של עיצוב ועדכון אתר ישן.

ככל שהמבנה ההיררכי של האתר שלך יהיה מדויק יותר, כך יגדל הסיכוי לתפוצה רחבה ולקבלת מיקום גבוה בגוגל ובמנועי החיפוש. ככל שהאתר מורכב יותר כך היררכיית האתר חשובה יותר, לכן חשוב לבנות היררכיית אתר התומכת במטרות האתר, בנוסף בבניית היררכיית אתר חשוב לקחת בחשבון את הרגלי הגלישה של לקוחותיך כך שהגלישה תתבצע באופן אינטואיטיבי וטבעי דרך קשרים הגיוניים. כך האתר הופך ידידותי לגלישה, נוצרת אינטראקציה טובה שבאה לידי ביטוי בשהייה ארוכה יותר באתר ובחשיפה רבה יותר לתכני האתר.

הפניית דואר אלקטרוני מאפשרת לך לבצע הפניה מתיבת דואר אלקטרוני – מייל – המוגדרת בחשבון קיים אל תיבת דואר אלקטרוני – מייל – אחרת הנמצאת ברשותכם, למשל תיבת דואר GMAIL. אם ברצונך להפנות את המיילים מהתיבה שיצרת, אל חשבון דואר אלקטרוני אחר שברשותך מקובל לעשות זאת דרך דף “יצירת קשר” באתר שלך.

הרכב של המילים – Search Engine Optimization זהו שרות לקידום אתרים בהתאמה לדרישות מנועי החיפוש באינטרנט. גוגול סורק אתרים על פי פרמטרים מסויימים שאותם הוא מקדם, על מנת להגיע לתוצאות טובות בחיפושים ולהכיר מילות מפתח התומכות בקידום זה חשוב להכיר את השרות הזה לעומק. קידום באמצעות שרות זה מאוד מתאים לקידום אורגני, אשר משריש את האוטוריטה שלך בתחום ומאפשר בניית תדמית מבוססת לאורך זמן. כמו כל תחום מקצועי גם תחום זה דורש ידע וניסיון על מנת לקבל תוצאו של קידום טובות ומדוייקות.

SSL – ראשי תיבות Secure Sockets LayerSSL  הוא פרוטוקול הצפנת מידע ברשת, פרוטוקול זה יוצר את החיבור המאובטח והמוגן בין המחשב, הגולשים והאתר. ה SSL מיצרת אבטחת מידע בין הגורמים  ושומרת על הצפנתו כך שלא יהיה אפשר לחקות, לפענח או להעתיק אותו. טכנולוגיה זו נמצאת בשימוש נרחב ברשת, בעיקר במקומות בהם נדרש מידע מסווג כמו פרטי אשראי, כתובות ופרטים אישיים. שימוש ב SSL נמצא גם באתרי מכירות וחנויות וכיום ניתן לראות שימוש רב יותר גם ברשתות חברתיות, בשרותי דואר אלקטרוני, באתרים פרטיים וברשתות חברתיות.

ראשי תיבות של Business to business הגדרה זו מכוונת לעסק שלקוחותיו הן חברות, ארגונים ועסקים אחרים ולהם הוא מוכר או נותן מוצרים ושרותים.

ראשי תיבות Business to consumer. הגדרה זו מכוונת לעסק שלקוחותיו הם אנשים פרטיים להם הוא מוכר או נותן מוצרים ושרותים.

הנעה לפעולה נמצאת במקום מיוחד באתר היוצר מוטיבציה לפעולה כמו: לחיצה על קישור, או על כפתור, מילוי טופס, ביצוע רכישה או כל פעולה אחרת הנדרשת באתר. הנעה לפעולה נוצרת מתוך הבטחה להטבות מסוגים שונים או מתנות מסקרנות ומפתות במיוחד.

לוגו או בעברית סמליל, הוא חלק מתהליך המיתוג של החברה, הארגון או העסק הפרטי. הלוגו אמור לשדר ערכים מסוימים בצורה בהירה ומדוייקת שתכנס לתודעת הלקוחות באופן שיאפשר להם להתחבר ולהזדהות איתו ולהכיר אותו מקרוב. הלוגו יכול לשדר הצלחה, השגיות ומימוש עצמי, בהתאם לקהל היעד וכך למשוך שיתוף פעולה, קרבה ויחסים עם הלקוחות. הרעיון הוא ליצור סביבה שבה מתקיים תהליך שיתופי אוניברסלי ליצירת דבר מה שלם. 

קוד סגור הוא קוד שהתכנות שלו נשאר סגור ואין נגישות לשינויים בו, בדרך כלל קוד סגור משמש לבניית אתרים של חברות אשר מפתחות בעצמן מערכות מיוחדת להן, והן מגנות על הנכס הדיגיטלי שלהן על מנת להימנע מתחרות תוך שמירה על סודיות.

קוד פתוח הוא קוד שאפשר להכנס ולשנות אותו ויש גישה חופשית ופתוחה אליו לעריכת שינויים לשכפול ולכל דבר אוחר, הרעיון העומד מאחורי קוד פתוח הוא שיטת פיתוח תוכנה ושיפור ביצועים ונראות בתהליך של עיצוב אתרים.

בשונה מקוד פתוח קיים גם קוד נגיש שאפשר לראות אותו אך אין רשות לשנות אותו.

עיצוב יעודי למובייל לוקח בחשבון פרמטרים אופיינים למובייל כמו: אופן השימוש במכשיר, הרגלי השימוש הרווחים בקרב קהל היעד, המסך הקטן של המכשיר המכתיב מגבלות מיוחדות וצבעוניות שתשרת את המיתוג של האתר וגם את המידע אותו חשוב להבליט.

המשמעות של עבודה ברמה של פיקסל פרפקט כשמה כן היא. המסכים שלנו מורכבים מאלפי פיקסלים קטנים, תשומת לב לכל אחד מהם, בתהליך של עיצוב אתרים, יוצרת תוצאה מדויקת שהנראות שלה משמעותית ומושלמת.

עיצוב מותאם רזולוציה, כיום נמצאים בשוק מגוון רחב של מכשירים בעלי מסכים ברזולוציות משתנות, טלפונים סלולריים, טאבלטים, מחשבים ניידים ועוד מסכים בגדלים ובאיכויות שונות. בתהליך בניית האתר חשוב לשים לב להתאמות אלה על מנת שהאתר יתקבל ויפעל בצורה תקנית ברוב המסכים הקיימים בשוק.

יחס המרה הוא היחס בין הכניסות לאתר לבין ביצוע פעולה יעודית כל שהיא, תלוי בסוג האתר ובכוונות שלשמן הוא נוצר. אם זה לחציה על כפתור, הרשמה, מילוי שאלון ועוד. יחס המרה נמדד על ידי ביצוע פעולה רצויה המתבצעת אחרי הנעה לפעולה, פעולה זו נמדדת ומוערכת ונותנת מידע ומשוב לאיכות האתר ולשימוש שנעשה בו. במידה והאתר מכוון למכירה, הרשמה, או תגובה כל שהיא יחס המרה בא לידי ביטוי בתגובות ובפעולות המתקבלות, כך נמדד יחס המרה בין הנעה לפעולה לבין הפעולה ותוצאות הפעולה, בחינה זו מאפשרת בקרה ודיוק של המסרים תוך כדי הכרות מעמיקה עם ההתנהגות והצרכים של לקוחותיך.

מקור האינפוגרפיקה מגיעה מתחום התקשורת החזותית היוצרת שילוב של הדמיית נתונים.  אינפו – מידע, גרפיקה – חזותי. תמונות וטקסט להעברת מידע הסברתי שלא ניתן להעביר בפשטות ובמהירות באמצעות מלל בלבד. בדרך כלל האינפוגרפיקה כוללת מידע מופשט. כמו נתונים ותהליכים, מידע נסתר, מבנים מורכבים או הנחיות מפורטות לפעולה.

טרנספורמציה דיגיטלי היא בחירה בתמורות טכנולוגיות חדשות המשתנות תדיר ומיועדות לפתירת בעיות ויצירת הזדמנויות עסקיות תוך בידול ומיתוג תחרותי. טרנספורמציה דיגיטלית מתעדכנת בהתפתחויות טכנולוגיות ויוצרת ערך עסקי רב ללקוחות, לארגונים ולמפעלים. פתרונות טכנולוגיים הנחשפים בתהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית, מביאים עימם יעילות, תהליכי אוטומציה ומגוון פתרונות יצירתיים וחדשניים, בנוסף לאפשרויות הקיימות בשיטות המסורתיות.

דוא”ל עוקב אירוע הוא מכתב דואר אלקטרוני – מייל, הנשלח לאחר שקורה משהו באתר, ‘מקרה’ יכול להיות ביקור באתר שלך, ביצוע רכישה, הרשמה למועדון, לדיוור, למבצע כזה או אחר או שליחת פניה ישירה לשרות או אליך. כל אלה יכולים להקרא ‘מקרים’ שהם למעשה הטריגרים שמפעיל את דוא”ל עוקב אירוע, לרוב באופן אוטומטי. 

enterprise resource planning מערכת ERP ממוחשבת נועדה לתכנן ולנהל את כלל משאבי הארגון. למערכת יש יתרון משמעותי בכך שהיא יוצרת שפה משותפת בין כל משאבי הארגון ומאפשרת סנכרון מהיר וקל בין מערכות המידע השונות כמו: כספים, עובדים, לקוחות, משאבי אנוש, תפעול, שיווק, קידום, ייצור, פיקוח על מלאי ועוד.  המערכת נוחה וקלה להטעמה ולשימוש.  מערכת ERP מאפשרת לפקח, למדוד, לנתח ולייעל את תהליכי העבודה בכל מקום ובכל זמן. 

מערכת CRM זו מערכת מורכבת ורחבה המעניק שרותים ממוחשבים בעיקר לחברות, מערכת CRM יודעת לתת מענה בתחומים רבים ויש לה כלים מגוונים לניהול עסק, ביניהם ניהול מידע מסוגים שונים, מאגרי לקוחות, המערכת תומכת בשיווק, מכירות, ניהול מחירים, מלאי, כספים, מערך עובדים ועוד. קיימות הרבה תוכנות CRM כאשר לכל אחת יש את הבידול והיחוד שלה וכל אחת חזקה בתחומים שונים, על מנת לבחור מערכת CRM המתאימה לך יש צורך בבדיקה יסודית של העסק וצרכיו מול מה שהתוכנה מציעה. רצוי ללמוד קצת את הנושא לפני שמחליטים או לפנות למקצוענים המבינים בנושא. מערכת CRM טובה יכולה לעשות הבדל משמעותי בניהול ויעול העסק.

רשימת תפוצה היא רשימת לקוחות הנוצרת ונשמרת למטרות שליחת דיוור, SMS ניוזלטר וחומרי פרסום. מטרת רשימת תפוצה ורשימת דיוור, היא לקדם מוצרים ושרותים, למכור ולהעלות יחסי המרה, לשמור על קשר עם הלקוחות, לאפשר להם להכיר את העסק ואת פעילותו וליצר יחסים קרובים ואישיים מתוך כוונה לתת שרותים טובים, מדוייקים ואיכותיים יותר עבור הלקוחות, וכן מידע והטבות מיוחדות ללקוחות קבועים ומתמידים.

תוכנית שותפים היא עוד אפשרות להרוויח כסף מהאינטרנט. התהליך מתבצע דרך סקרים או שאלונים על מוצרים שאותם מעניין אותך לקדם וזאת באמצעות הרשמה וקבלת קוד מיוחד מהאתר עצמו. על מנת להצטרף לתוכנית שותפים חשוב לודא את אמינות האתר והעומדים בראשו.

עוגיות הן פרורים, כמו בסיפור של עמי ותמי רק בלי המכשפה. עוגיות הן סימנים הנשארים במחשב אחרי ביקור באתרים. הסימנים מכילים אותיות ומספרים הנשמרים בזיכרון המחשב באופן אוטומטי, ברגע שהגעת לאתר מסויים והן משאירות מידע על אופי הגלישה שלך והעדפות הגלישה שלך. עוגיות יכולות לשמש כלי למיקוד פרסום ורימרקטינג.

דף נחיתה הוא כלי שיווקי המקדם מוצר או רעיון שיווקי. דף נחיתה מקושר לאזור חיצוני, כמו כתובת מייל, או מיקום מסויים באתר שלך, רשתות חברתיות או כל יעוד אחר. דף נחיתה מכיל מידע יעודי לשיווק ממוקד קהל יעד.

ככה אנחנו עושות את זה